Rady pre vlastný návrh nábytku
Aby ste neprišli do firmy či stolárskej dielne s prázdnymi rukami, prinášame pár rád, ako spracovať vlastný predbežný návrh pre lepšiu predstavu a komunikáciu s firmou.
- Nechajte si poradiť odborníkmi. Nie každá rada musí byť ťahanie peňazí z Vášho vrecka a napríklad aj drahšie kovanie Vám vie peniaze vrátiť dobrou službou a životnosťou./li>
- Vychádzajte z ergonómie. Za stolom s výškou 120 cm sa Vám určite nebude dobre obedovať.
- Berte do úvahy vlastnosti použitých materiálov, ako nasiakavosť, zachovanie farby, odolnosť povrchu a iné.
- Kovanie vyberajte podľa použitia, nie ceny. Pokiaľ napríklad plánujete málo používanú skrinku na časopisy, lacné kovanie je vhodná voľba. Avšak rovnaké kovanie použité na denne otváranú zásuvku spôsobí jeho rýchle pokazenie.
- Kovanie vyberajte takisto podľa plánovanej záťaže. Každý kus kovania je konštruovaný na inú nosnosť a použitie.
- Pokiaľ máte možnosť, vyberajte odolnejšie ABS hrany. Staršie nažehľovacie hrany sa odlupujú veľmi rýchlo. ABS hrany sú odolnejšie proti odieraniu a nezlomia sa ani pri zohnutí.
- Nad vlhkým a tepelným zdrojom (ako je napr. sporák) sa hrany odlepia najskôr. Komponujte Váš projekt s ohľadom na túto skutočnosť. ABS hrany majú odolnosť do 110 °C.
- Na korpus skriniek používajte laminované dosky minimálne 18 mm hrubé. Pre bežné použitie je táto hrúbka dostačujúca.
- Na poličky voľte laminované dosky s hrúbkou minimálne 18 mm. Pre predpokladané väčšie zaťaženie voľte dosky od 25 mm hrubé. Ak dĺžka vašej police presahuje 80 cm, zakomponujte do poličky dodatočné podpery alebo výstuže. Inak riskujete prehnutie.
- Vyvarujte sa nedostatkom nábytku, ktorý už máte doma a viete, čo Vám na ňom prekáža.